תביעה לנכות מעבודה

תאונת עבודה פיצויים

פיצויים תאונות עבודה

תאונת עבודה פיצויים
תאונת עבודה פיצויים

עורך דין ביטוח לאומי, תאונות עבודה והביטוח הלאומי

רבים מאתנו מתכוננים בכל בוקר ליציאה למקום העבודה וחוזרים ממנו בשלום בשעות אחר הצהריים או הערב. אך, לעתים משהו משתבש בתכניות כאשר גורם בלתי צפוי גורם לפגיעה פיזית או נפשית. אם התאונות הללו התרחשו במהלך יום העבודה יתכן ואתם זקוקים לעורך דין ביטוח לאומי לצידכם וייתכן כי אתם אף זכאים לפיצוי. במאמר זה נדון על התנאים השונים להכרה בסיטואציה כתאונת עבודה.

עורך דין ביטוח לאומי מנוסה יספר לכם כי

מקומות עבודה רבים חושפים את הפועלים בהם לשלל סכנות.

כמה מהמקרים המוכרים יותר הם עובדי הבניין הפועלים בקומות גבוהות תוך תפעול ציוד כבד, עובדים בכביש המתפעלים מיכון, מצילים בים או אף עובדים בגני חיות החשופים לפגיעה של חיות פרא מסוכנות.

לצד המשרות שציינו, בהן קל להניח כי יש לנקוט בזהירות יתר, מתרחשות פעמים רבות תאונות פשוטות גם במשרד סטנדרטי. נפילה במדרגות, כוויה כתוצאה ממים רותחים שנשפכו במטבח או פגיעה מדלת סוררת שנטרקה לפתע.

פיצויים תאונת עבודה – האם ניתן להפחית את מספר תאונות העבודה?

בארה"ב אנו עדים לניסיון להפחית את כמות תאונות העבודה באמצעות חובת הצבת שילוט בזמן שטיפות רצפה, קביעת דלתות שונות לכניסה וליציאה במקומות עבודה הומי אדם, מנגנונים המונעים טריקת דלתות ואמצעים טכנולוגיים נוספים שכל תכליתם למנוע תאונת עבודה.
בארץ, החקיקה מתמקדת בעיקר במניעת החלקה (באמצעות הגדרת נהלים לתכנון הרצפה) וכן בשמירה על תקני בטיחות במתחמים בהם מתבצעת עבודה בגובה רב או עם מיכון כבד.

למרות הניסיון למנוע את התאונות, נראה כי המגמה בפועל הפוכה – אנו עדים לעלייה של 25% בתאונות בנייה מתחילת שנת 2018 (כפי שפורסם בכלכליסט ב 1.7.18) וכן לניסיון להילחם בתאונות העבודה תוך חקיקה מחמי4רה41 יותר כנגד המעסיקים.

באוקטובר 2018 הכריזה ההסתדרות סכסוך עבודה כללי במשק עקב ריבוי תאונות העבודה בתחום הבניין.

תאונת עבודה פיצויים – מי מפצה את נפגעי תאונות העבודה?

נפגעי תאונות העבודה זוכים לפיצוי תאונת עבודה מכמה גורמים – בראש ובראשונה ניתן לדרוש פיצוי מהביטוח הלאומי. לשם כך, מומלץ להיעזר בעורך דין לענייני ביטוח לאומי.
הגוף המבטח את תושבי ישראל מקבל פניות רבות במהלך השנה הנוגעות לתאונות קלות כחמורות ומעניק פיצויים תאונת עבודה באופן חד פעמי על הפגיעה עצמה וכן קצבאות חודשיות המיועדות לאפשר לעובד להתפרנס גם בעת שהוא מחלים מהפגיעה. אך זהו לא הגוף היחיד המבטח את העובדים.

פיצויים תאונת עבודה – ביטוח המעסיק

חלק ממקומות העבודה מחזיקים בפוליסות שנועדו לפצות את העובדים במקרה של פגיעה כתוצאה מרשלנותו של עובד אחר או מפגיעה פיזית במהלך תפעול מיכון.

מפעלים רבים מחויבים להפעיל פוליסות אלה על מנת לקבל את רישיון העסק, כמו גם להציג עמידה בתקנים רבים שנועדו לוודא כי נעשו כל המאמצים האפשריים על מנת ליצור מקום עבודה בטוח.

במקרה של תאונת עבודה במקום העבודה ניתן לבחון האם ברשות המעסיק שלכם ביטוח המכונה "חבות מעסיקים" ומאפשר לכם לבדוק האם באמת המעסיק סיפק את כל אמצעי המיגון הדרושים על מנת להגן עליכם במהלך ביצוע המשימות השונות בעבודה.

תאונת עבודה פיצויים – תאונות עבודה שהתרחשו מחוץ למקום העבודה

במקרים מסוימים הגיעו לבית המשפט תביעות שהוגדרו כתאונות עבודה למרות שהתרחשו מחוץ למקום העסק.

תביעות אלה נבחנו ע"י עורך דין ביטוח לאומי לפי מספר קריטריונים:

  1. האם העובד היה בדרכו למקום העבודה או ממנו
  2. אם העובד שהה בפעילות אליה נשלח על ידי מעסיקו (לדוגמה עובד שנוסע לרכוש ציוד משרדי לעסק
  3. האם העובד נסע בין מקום עבודה אחד לאחר?
  4. האם העובד פעל על מנת לנסות למנוע נזק לעסק, לעובד אחר או לרכושו?

לאורך השנים פסיקות בתי הדין הכירו גם בתאונות שאירעו במהלך נסיעות נוספות שאינן קשורות ישירות למקום העבודה. תביעות אלו זיכו בפיצויים תאונת עבודה וכמובן כי בחלק ענף של המקרים היה מעורב עורך דין ביטוח לאומי.

בין הסיטואציות הללו ניתן למנות:

  • נסיעה לאיסוף ילד עד גיל 10 למוסד לימודי או ילד נכה/לוקה בשכלו בגיל מבוגר יותר שאינו יכול לשוב לבדו מהמוסד הלימודי ונדרש לליווי.
  • נסיעה לתפילת הבוקר בבית הכנסת/מסגד/כנסיה.

פיצויים תאונות עבודה – האם תקיפה מינית במקום העבודה נחשבת אף היא לתאונות עבודה?

מספר מקרים בעניין תאונת עבודה ופיצויים שהגיעו לבתי המשפט, עסקו בנפגעות שנאנסו או הצליחו לחמוק מניסיון אונס במהלך העבודה. פגיעות אלה הותירו את חותמן הן מבחינה נפשית והן מבחינה פיזית. אם השפעתן הייתה לאורך זמן, או שהפגיעה גרמה לכך שהנפגעות נזקקו לטיפול רפואי, הפגיעה הוכרה כתאונת עבודה והנפגעות יכלו לדרוש פיצוי לא רק מהמעסיק באמצעות הליך משפטי, אלא גם מהביטוח הלאומי כמו כל תאונת עבודה אחרת.
גם בעבור הליך מורכב זה, מומלץ להיעזר בשירותיו של עורך דין ביטוח לאומי.

תאונת עבודה פיצויים – תאונת עבודה על דרך המיקרוטראומה

חלק מתאונות העבודה אינן מתרחשות כתוצאה מפגיעה אחת יחידה אלא מתהליך הנמשך זמן ארוך יותר. פגיעות על דרך המיקרוטראומה נובעות בדרך כלל מתנועה חוזרת ונשנית הגורמת לליקוי בפרקים, חשיפה לרעש לאורך זמן הגורמת ללקות שמיעה או עבודה בסמוך לחומרים מסוכנים. כאשר עורך דין ביטוח לאומי מוכיח בבית המשפט פגיעות מסוג זה, יש להוכיח כי קיים קשר בין פעולות שביצע העובד לאורך זמן לבין הפגיעה שנגרמה לו.

 
x
 
x
 
x
 
x
 
x
 Facebook
x
 
x
 
x
 
x
 Contact us
x
Submit
Email is incorrect
Thank you for your message!